Przycinanie róż to jeden z podstawowych zabiegów w uprawie tych krzewów. Zasady cięcia róż nie są bardzo skomplikowane, warto jednak wiedzieć, że sposób cięcia należy dostosować do rodzaju róż, jakie rosną w naszym ogrodzie.
Główna zasada podczas przycinania róż to gładka, równa i możliwie najmniejsza powierzchnia rany oraz jej odpowiednia odległość od najniższego pąka. Róże są roślinami delikatnymi, bardzo podatnymi na choroby grzybowe dlatego cięcie róż przeprowadzamy zawsze dobrze naostrzonymi sekatorami i staramy się podczas wykonywania tego zabiegu nie ranić ani nie miażdżyć pędów.
Róże przycina się zwykle w odległości od 0,5 do 0,8 cm od ostatniego zdrowego pąka, płasko lub lekko skośnie. Jeśli na pędzie występują brunatne przebarwienia, pęknięcia lub zrakowacenia, cięcie przeprowadzamy niżej, nad najwyższym zdrowym pąkiem, z którego wyrosną potem silne pędy obsypane kwiatami.
Kolejna bardzo ważna sprawa to kierunek wyrastania pąka, nad którym wykonamy cięcie. Najlepiej, żeby był on skierowany na zewnątrz krzewu, bo potem w tym kierunku będą wyrastać nowe pędy.
Jeśli poniżej miejsca szczepienia pojawiają się silne długie pędy nie należące do odmiany szlachetniej, a wyrastające z podkładki, musimy je także przyciąć, by z czasem nie zdominowały całej rośliny.
Kiedy przycinać róże?
Ogólnie przyjmuje się, że podstawowe przycinanie róż po posadzeniu przeprowadza się wiosną, w połowie kwietnia, gdy pąki są już nabrzmiałe. W tym terminie nie występuje już niebezpieczeństwo wystąpienia silniejszych przymrozków, które mogły by uszkodzić szczytowe pąki leżące najbliżej miejsca cięcia.
Nowe, młode krzewy róż tniemy silnie, zmniejszając w ten sposób liczbę pędów i liści. Ma to za zadanie zmniejszenie transpiracji, oraz powoduje lepsze ukorzenienie się roślin. Przez redukcję części nadziemnych zachowujemy równowagę korzenie – pędy, co w bardzo dużym stopniu przyspiesza przyjęcie się krzewów na nowym miejscu i zapobiega ich zamieraniu w czasie długotrwałych okresów letniej suszy.
Jak przycinać róże wielkokwiatowe?
Róże wielkokwiatowe, należące moim zdaniem do najpiękniejszej z wszystkich grup uprawianych w ogrodach, tniemy na dwa sposoby. Ma to na celu przedłużenie kwitnienia pojedynczego krzewu. Tnąc wiosną silnie na 3-4 oczka kwitnienie będzie opóźnione o około 2 tygodnie, lecz pojawią się piękne, duże kwiaty osadzone pojedynczo na pędach – doskonałe na bukiet imieninowy lub do flakonu jako zieleń cięta. Natomiast jeśli zastosujemy słabsze cięcie pozostawiając na pędzie powyżej 7 oczek, kwitnienie będzie wczesne, ale kwiaty mniejsze i osadzone po kilka.
Jak przycinać róże pienne?
Róże pienne, czyli różane krzewy szczepione na pniu, tak ostatnio popularne, tniemy ostrożnie, pamiętając by zachować odpowiedni kształt korony. Jeśli odmiana szlachetna należy do grupy róż wielkokwiatowych tniemy co roku silnie, pozostawiając po 3 do 4 pąki na każdym pędzie. Natomiast jeśli mamy odmianę z grupy róż pnących zaszczepioną na wysokim pniu to trzeba najpierw sprawdzić czy kwitnie ona na pędach tegorocznych czy ubiegłorocznych.
Jak przycinać róże rabatowe?
Róże rabatowe, do których należy ogrom odmian dostępnych na rynku, tniemy w sposób podobny do opisanego przy skracaniu pędów róż wielkokwiatowych, z tą różnicą, że zostawiamy na każdym pędzie przynajmniej 6 do 7 pąków. Liczba pędów tworzących krzew w tym przypadku może się wahać między 5 a 10.
Jak przycinać róże pnące?
Róże pnące, to piękne rośliny znajdujące szerokie zastosowanie na działkach. Właściciele ogrodów używają ich jako osłon nieestetycznych miejsc, parawanów dzielących przestrzeń lub żywych ogrodzeń tworząc z nich żywopłoty. W tej grupie odmian występuje kolejny wewnętrzny podział na odmiany nie powtarzające kwitnienia (tzw. ramblersy) oraz odmiany dające kwiaty powtórnie późnym latem.
Róże pnące nie powtarzające kwitnienia przycinamy silnie co roku, usuwając przekwitnięte pędy oraz całą masę cienkich długich gałązek wyrastających u podstawy krzewu. Dla pobudzenia rozkrzewiania się możemy część pędów dwuletnich jedynie skrócić o połowę, co spowoduje zapełnienie luki po pozostałych wyciętych pędach.
Jak przycinać róże parkowe?
Róże parkowe przycina się zależnie od pochodzenia danej odmiany. Jeśli uprawiamy w ogrodzie stare odmiany róż parkowych, powtarzające kwitnienie, pochodzące od róż piżmowych lub burbońskich, to wiosną skracamy pędy o 1/3 lub o 2/3. Ma to na celu ich rozkrzewienie oraz zapewnienie długotrwałego kwitnienia w późniejszym czasie. Róże angielskie oraz odmiany nowoczesne, powtarzające kwitnienie, skracamy tylko o 1/3 długości oraz usuwamy pędy chore i przemarznięte
Pielęgnacja róż po przycięciu
Przede wszystkim pamiętajmy o zabezpieczeniu ran po cięciu róż, o czym dokładniej napisaliśmy w pierwszej części artykułu (zasady ogólne przycinania). W przypadku wszystkich odmian róże po przycięciu warto zasilić nawozem wieloskładnikowym ze zwiększoną zawartością azotu, co wpłynie na powstawanie silnych, młodych pędów, oraz systematycznie podlewać. Po zakończeniu prac związanych z cięciem róż, sekator ogrodowy należy dokładnie umyć, odkazić w alkoholu lub roztworze środka grzybobójczego, a po osuszeniu dobrze naostrzyć i zakonserwować do czasu kolejnego użycia.